Jak podłączyć suszarkę łazienkową?

Suszarki elektryczne bardzo ułatwiają eksploatację łazienki, czyniąc ją wygodniejszą, bezpieczniejszą i bardziej higieniczną. Już na etapie projektowania wyposażenia łazienki i rozmieszczenia w niej sanitariatów, warto przewidzieć miejsce, w którym zostanie umieszczona elektryczna suszarka do rąk. Ułatwi to rozplanowanie instalacji elektrycznej i wykonanie gniazdka, które zostanie schowane za suszarką. Jakie są możliwości podłączenia elektrycznych suszarek do rąk do prądu?

Połączenie wtyczka – gniazdko

Wszystkie modele automatycznych suszarek do rąk, obecne na rynku, wyposażone są w przewód elektryczny zakończony wtyczką z uziemieniem. Pozwala na to w kilka sekund podłączyć suszarkę do instalacji, korzystając z wcześniej przygotowanego gniazdka elektrycznego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, a także wysokiej estetyki wnętrza, gniazdko powinno zostać umieszczone na ścianie, bezpośrednio za suszarką. Chroni to wtyczkę przed przypadkowym lub celowym wyjęciem.

Połączenie „na krótko”

Innym sposobem podłączenia suszarki do instalacji elektrycznej, jest zrezygnowanie z wtyczki i gniazdka i połączenie dwóch przewodów bezpośrednio ze sobą. Taki sposób łączenia nie jest polecany z kilku powodów. Przede wszystkim wymaga to wykonania specjalnej puszki elektrycznej w ścianie, w której umieszczona zostanie kostka elektryczna. Po drugie, w przypadku niektórych marek suszarek, producent nie zaleca takiego podłączenia, co jest zagrożone utrata gwarancji. W końcu, taki sposób jest bardziej czasochłonny i nie pozwala na szybki demontaż suszarki, kiedy dojdzie np. do awarii. Rozłączenie obu przewodów może wymagać wyłączenia prądu w konkretnym obwodzie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress